954
269282

SKRIN, guld 18k och sköldpadd, Frankrike 1900-talets början.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

På locket fascesstav samt peltaformad sköld med monogram FR samtblad med diamanter. Längd 11,5 cm. Orginaletui.

Proveniens

Enligt uppgift gåva av Frankrikes president till den norske Hovmarskalken Fritz Rustad (1852-1930) vid ett kungligt besök i Paris, troligen 1909.