135
352707

Lim-Johan (Johan Erik Olsson)

(Sverige, 1865-1944)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Klubbat pris
175 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Lim-Johan (Johan Erik Olsson)
(Sverige, 1865-1944)

"Älg vid stranden"

Utförd 1914. Olja på papp uppklistrad på duk 45 x 63 cm.

Proveniens

Hans Lidman, Edsbyn.
Därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare.

Hans Lidman, "Lim-Johan, Ett levnadsöde", 1971, avbildad sida 97.

Johan Erik Olsson, Lim-Johan kallad efter Åsläktens ursprung i Lima i Dalarna, tillbringade hela sitt liv inom ett område med fem mils radie i Voxnadalen i Hälsingland - undantaget de åtta år han var intagen på Uppsala hospital. Namnet Lim-Johan som han i allmänhet kom att kallas var ett arv från farfadern Lim-Olle som ursprungligen kom från Lima i Dalarna men slagit sig ner i Voxnaskogarna som nybyggare i början av 1800-talet. När Johan Erik var strax över tjugo år fyllda insjuknade han i scharlakansfeber som sannolikt gick över i nervfeber eller möjligen hjärnhinneinflammation. Vad det var som utlöste sinnessjukdomen förblir en gåta med klart är att efter detta var Johan Erik sig inte lik.
Exakt när han började måla är okänt men troligen tillkom samtliga bevarade 28 målningar under tiden efter Uppsala-vistelsen, det vill säga efter 1914, och fram till någon gång i slutet på tjugotalet då han istället övergick till att fotografera sina motiv. Lim-Johan målade i stort sett alla sina tavlor på vanligt grått, lite tjockare papper och köpte färgerna i burk hos målarmästare Söderlund i Edsbyn. Färgerna var alltid oblandade, därav de för hans måleri typiskt klart lysande röda, gröna och blåa kompositionerna. Han var en omvittnat stor djurvän, det berättas till exempel att om hästarna hade för stora lass att dra hjälpte han till själv, välväxt och stark som han var. Djur förekommer också ofta i hans kompositioner - såväl tama som vilda, i skogsmiljö och på ladugårdsbacken.