139
354536

Waldemar Lorentzon

(Sverige, 1899-1984)
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 690 - 6 640 EUR
6 520 - 7 600 USD
Klubbat pris

Waldemar Lorentzon
(Sverige, 1899-1984)

WALDEMAR LORENTZON. Olja på duk. Ej sign. Intygad av Viveca Bosson. Troligen utförd 1920-tal.

Stilleben med glas och vaser. 61 x 46 cm.

Krackeleringar. Ytsmuts.

Intygas a tergo av Eric Olsons dotter Viveca Bosson.

Formgivare

Waldemar Lorentzon, svensk målare och grafiker. Medlem i Halmstadgruppen. Studerade för Léger i Paris 1924 och målade i en modifierad kubism, senare i en klassicism avbildade idrottsmän, och sjömän. Hans surrealism rör sig mellan marina symboler och kosmiska visioner och uttrycker mer en svärmisk religiositet än talar det undermedvetna själslivets språk. Strandsyner, skuggor, vilsekomna, sökande människor, överjordiska figurer befolkar hans bilder, som fick en starkt religiös prägel sedan han gripits av Oxfordrörelsens budskap 1938.