151
351828

Dick Beer

(Sverige, 1893-1938)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
Dick Beer
(Sverige, 1893-1938)

DICK BEER, olja på duk, stämpelsignerad.

Utsikt från fönster Boulevard Edgar Quinet. Duk 73 x 60 cm.

Proveniens

I arv inom konstnärens familj.

Göteborgs Konsthall, "Minnesutställning", 1944.
Nationalmuseum, Stockholm, 1944.
Åmells Konsthandel, Stockholm, nr 449.
Millesgården, Stockholm, "Dick Beer - Impressionist och Kubist", 2 juni - 9 september 2012.