172
341079

Otto G Carlsund

(Sverige, 1897-1948)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 700 - 4 630 USD
Klubbat pris
31 000 SEK

Otto G Carlsund
(Sverige, 1897-1948)

"Spik och hammare"

Signerad O.G.C. och daterad -34. Gouache 25,5 x 36 cm.

Proveniens

Tidigare i arkitekt Nils Einar Erikssons samling, Göteborg, inköpt direkt av konstnären, därefter i arv.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm "Otto G Carlsund", 22 september 2007 – 6 januari 2008.

Formgivare