197
347823
Gösta Adrian-Nilsson
(1884-1965)

"Övergiven terass"

Signerad GAN. A tergo signerad GAN med gåvodedikation: "Till Lillan sommaren 1947" samt påskrift i konstnärens egenhändiga handstil: "Sie sind [...] die schönen Tage in Aranjuez". Tempera-akvarell 30 x 44,5 cm.

Utropspris:

35 000 - 40 000 SEK

4 118 - 4 706 EUR

Klubbat pris:
27 000 SEK
Tilläggslista

Fel titel i den tryckta katalogen, korrekt skall vara: "Övergiven terass". A tergo signerad GAN med gåvodedikation: "Till Lillan sommaren 1947" samt påskrift i konstnärens egenhändiga handstil: "Sie sind [...] die schönen Tage in Aranjuez".

Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05