270
342315
Olle Baertling
(1911-1981)

"Kiara"

Signerad Baertling och daterad 1974 a tergo. Duk 180 x 92 cm.

Utropspris:

700 000 - 800 000 SEK

82 353 - 94 118 EUR

Klubbat pris:
Tilläggslista

Införselmoms

Proveniens

Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare på 1970-talet.

Teddy Brunius och Oscar Reutersvärd, "Baertling - Creator of open form", 1978, avbildad helsida i färg (onumrerad).