292
347843

KG Bejemark

(Sverige, 1922-2000)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

KG Bejemark
(Sverige, 1922-2000)

Evert Taube

Signerad KGB och numrerad 1/10. Patinerad samt delvis bemålad brons. Höjd 22,5 cm.

K.G. Bejemark är känd för sina skulpturer på offentliga platser. Han studerade vid Konstakademien 1954-59 och var professor där 1971–1978. Han arbetade under 1950- och 60-talen med abstrakta skulpturer. I slutet av 1960-talet övergav han det abstrakta och började utföra realistiska brons- och träskulpturer i helfigur av kända svenskar, vilkas personlighet fångades på ett träffsäkert och humoristiskt sätt. Evert Taube står på Järntorget i Gamla Stan och Nils Ferlin på torget i Filipstad och vid Klara kyrka i Stockholm.