Madeleine Pyk – en samling F769
367
350305

Georges Braque

(Frankrike, 1882-1963)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 430 EUR
1 310 - 1 640 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Georges Braque
(Frankrike, 1882-1963)

Utan titel, ur: "La liberté des mers" (page 112)

Färglitografi, 1959, signerad med blyerts 34/50, tryckt av Mourlot, Paris, utgiven av Maeght, Paris. 45,5 x 31 cm, bladstorlek 56 x 37,9 cm (Japan).

Mjukt veck i nedre marginalen, svag missfärgning efter passepartout.

Vallier 143.

Formgivare

Georges Braque var en fransk bildkonstnär, skulptör och räknas till en av de mest framstående modernisterna. Han studerade vid École des Beaux-Arts i Le Havre. I början av karriären målade han impressionistiskt och var en tid ansluten till fauvisterna tillsammans med bland andra Henri Matisse, Emile-Othon Friesz och André Derain. År 1908 började Braque intressera sig för geometriska former och perspektiv och inledde ett nära samarbete med Pablo Picasso. De utvecklade en kubistisk stil i monokroma färger och mångfacetterade, komplexa mönster. Hans motivkrets kretsade främst kring stilleben och musikinstrument. Efter första världskriget, i vilket Braque deltog och blev svårt skadad, målade han främst arkaiska stilleben.