Madeleine Pyk – en samling F769
397
353728

Giorgio de Chirico

(Italien, 1888-1978)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 420 - 1 710 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Giorgio de Chirico
(Italien, 1888-1978)

"Ricordo d'autunno"

Färglitografi, 1969, signerad med blyerts 47/76. 45,5 x 58,5 cm, bladstorlek 50,5 x 71 cm.

Ciranna 162.

Formgivare

Chirico, Giorgio de (1888-1978), italiensk målare. Verksam tidvis i Paris. Den främste företrädaren för det ”metafysiska” måleriet, surrealismens tidigaste fas. I hans formvärld blandas italiensk ungrenässans, 1800-tals romantik och kubistisk konstruktivism. På 1910-talet skapade han sina suggestiva, drömlika landskap, vidsträckta, månbelysta och ödsliga piazzor befolkade med statyer eller mekaniska leddockor. Senare har han övergått till ett tungt realistiskt formspråk, som visar ett klart avståndstagande från hans tidigare måleri och från den moderna konsten. De Chirico har även gjort teaterdekorer och bokillustrationer.