403
351111

Paul Klee

(Schweiz, 1879-1940)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
23 700 - 28 500 EUR
27 100 - 32 600 USD
Klubbat pris
230 000 SEK
Paul Klee
(Schweiz, 1879-1940)

"Die Freude. Blätter einer neuen Gesinnung". Wilhelm Uhde, Burg Lauenstein, Oberfranken

Den mycket sällsynta boken med en handkolorerad litografi av Paul Klee, 1920, signerad med blyerts, textsidor, reproduktioner, justification du tirage, exemplar 39 signerat av författaren (upplagan 50). 25,8 x 19,2 cm.

Bokrygg och pärmar med slitage, skador. Litografin i god kondition.

Kornfeld 79IIc.