481
294046

MARIE-LOUISE IDESTAM-BLOMBERG, schackspel med 32 pjäser, Firma Svenskt Tenn, schackbrädet stämplat 1983.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Tenn och förgyllt tenn, schackpjäserna ostämplade. Schackbrädet 39,6 x 39,6 cm, pjäsernas höjd 4-7,5 cm.

Slitage. (33)

Proveniens

Harry Schein

Schackspelet belönades med en guldmedalj på världsutställningen i Paris 1925, då var pjäserna utförda i elfenben och ebenholts. Inspirationen till utformningen av figurerna lär ha hämtats från den ryska bondekulturen. Estrid Ericson såg schackspelet på Parisutställningen och Svenskt Tenn fick överta tillverkningsrättigheterna. Spelet ställdes även ut på Stockholmsutställningen 1930.