Arne Jones E1299
521
344611

JOSEF FRANK, skåp, "Flora" Firma Svenskt Tenn, modell 852.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 590 - 9 490 EUR
8 690 - 10 900 USD
Klubbat pris
170 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Mahogny, tapetserat med planscher ur Palmstruchs flora. Höjd 141,5 cm, bredd 118 cm, djup 43 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage, vänster gångjärn med uppstickande stift, liten skada.

Proveniens

Enligt uppgift troligen inköpt på mitten av 1940-talet.