550
315322
FRANCOIS-RAOUL LARCHE, "Loie Fuller", bordslampa, jugend, Siot-Decauville, Paris, ca 1900.

Förgylld brons, modellerad som den kända danserskan med elegant draperade och svävande tygsjok. Signerad RAOUL LARCHE med gjutarstämpel SIOT DECAUVILLE FONDEUR PARIS och stämplad J347. Höjd 46 cm.

Smärre slitage, något anlupen, senare sladd.

Utropspris:

125 000 - 150 000 SEK

14 706 - 17 647 EUR

Klubbat pris:
190 000 SEK
Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19