550
315322

FRANCOIS-RAOUL LARCHE, "Loie Fuller", bordslampa, jugend, Siot-Decauville, Paris, ca 1900.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 000 - 13 200 EUR
11 500 - 13 800 USD
Klubbat pris
190 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Förgylld brons, modellerad som den kända danserskan med elegant draperade och svävande tygsjok. Signerad RAOUL LARCHE med gjutarstämpel SIOT DECAUVILLE FONDEUR PARIS och stämplad J347. Höjd 46 cm.

Smärre slitage, något anlupen, senare sladd.