315322

550. FRANCOIS-RAOUL LARCHE, "Loie Fuller", bordslampa, jugend, Siot-Decauville, Paris, ca 1900.

Förgylld brons, modellerad som den kända danserskan med elegant draperade och svävande tygsjok. Signerad RAOUL LARCHE med gjutarstämpel SIOT DECAUVILLE FONDEUR PARIS och stämplad J347. Höjd 46 cm.

Smärre slitage, något anlupen, senare sladd.

Följerätt
Nej
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK / 14 706 - 17 647 EUR
Klubbat pris
190 000 SEK

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto