Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
561
343794

ALICE NORDIN, takarmatur, Böhlmarks, jugend, 1910-20-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Förgylld metall, reliefdekor av rosor, runt om fyra ljuspunkter. Signerad A Nordin. Höjd 79 cm, diameter 55 cm.

Den nedre samt en liten glaskupa saknas, de övriga möjligen ej ursprungliga.