564
314956

Ragnar Gellerstedt

(Sverige, 1887-1963)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris

Ragnar Gellerstedt
(Sverige, 1887-1963)

BORDSLAMPA, Ragnar Gellerstedt, Herman Bergmans Gjuteri, Stockholm 1920-30-tal.

Patinerad brons. Dekor i form av tre gracer på trekantig bas. Signerad Gellerstedt Herman Bergman Fud. Höjd 34,5 cm exkl lampställning.

Slitage. Tejprest på foten.

Ragnar Gellerstedt, skulptör, född 1887 i Tjällmo, Östergötland, död 1963 i Stockholm. Utbildad i Paris och München.