576
346567

NORDISKA KOMPANIET, stolar, 6 st, Stockholm ca 1923.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Bonad björk. Fyra st brickmärkta NORDISKA KOMPANIET 15183 - 28025, samtliga med kunglig ägarmärkning för Kronprins Gustav Adolf respektive Kung Gustav VI Adolf.

Smärre slitage. (6)

Proveniens

Kung Gustav VI Adolf.

Enligt uppgift Göteborgsutställningen 1923, inköpta där av dåvarande Kronprins Gustav Adolf.