578
337342

CARL BERGSTEN, tillskriven, sekretär, Sverige 1920-30-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
875 - 1 310 EUR
922 - 1 380 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Valnöt med geometriskt utformade inläggningar i flera träslag, skrivklaff, rotfanerad inredning med sex smålådor samt fack bakom dörrar, benknoppar, invändig belysning, nedtill dörrpar med inredning av hyllplan samt tre utdragbara lådor. Även bakstycket fanerat. Höjd 110,5 cm, bredd 100 cm, djup 42 cm. Nyckel finns.

Smärre skador och slitage.

Jämför Jubileumsutställningen i Göteborg år 1923, salongsskåp av Carl Bergsten med samma typ av intarsiamotiv.