592
351253

AXEL EINAR HJORTH, bord, "Utö", NK, Nordiska Kompaniet 1930-tal.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
125 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Furu, ovalt med skålad skiva, oval centralfot. Undertill stämplat 3405. Längd 70,5 cm, bredd 54,5 cm, höjd 47,5 cm.

Smärre slitage.

Modellen formgiven år 1932 och marknadsförd som "Sportstugemöbel".