602
323219

AXEL LARSSON, stolar, åtta stycken, Albin Johansson, Wickman & Nyberg Stockholm 1930.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Rygg och benställning i mahogny, valnöt och palisander med inläggningar i band och fält. Stoppad sits och rygg, sekundär klädsel i blå sammet.

Smärre skador och slitage (8).

Stockholmsutställningen 1930. Möblerna utställda i avdelningen för dyrbarare rumsinredningar, rum 8:15.

Gustaf Munthe, "Moderna Möbler", Natur & Kultur, Stockholm 1931. Möbeln avbildad som bild nr 39.