Arne Jones E1299
609
333220

CARL MALMSTEN, skrivbord, utfört av Helge Lindstedt, Stockholm 1934.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Rektangulärt, två lådor i sargen, fanerat med inläggningar i olika träslag. Brännstämplat CM. 125 x 65 cm, höjd 76 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage, små fanérskador, en låda med fuktskada undertill.

Proveniens

Helge Lindstedts familj.

Carl Malmstens Verkstadsskola 1930-1980, sid 43-46.

Helge Lindstedt (1900-1989), möbelsnickare och yrkeslärare samt den första rektorn på Malmstens Verkstadsskolor (Olofskolans verkstad 1930 - 1937).

Enligt uppgift togs skrivbordet fram för Hotel Waldorf Astoria i New York 1934, men priset 2000 kr ansågs för dyrt. Enligt uppgift tog det 1840 arbetstimmar att färdigställa skrivbordet.