Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
625
344675

AXEL EINAR HJORTH, gungstol, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Furu, syrabetsad och oljad, stoppad sits med orange originalklädsel.

Slitage. (2)

Möbeln är del av ett möblemang i furu beställt till en sportstuga i Östergötland. I beställningen ingick, förutom ett matbord med stolar, modell "Lovö", även en soffa, ett par pallar, gungstol, samt hörnskåp. Möblerna har sedan 1930-40 talet stått i en jaktstuga i Reijmyre. Fastigheten ägdes tidigare av Reijmyre glasbruk, men såldes sedan till en köpman Haglund i Norrköping. Kung Gustav V var vän med brukspatronen och de jagade tillsammans i Rejmyre-skogarna. Köpman Haglund var en välbärgad man och ställde i ordning jaktstugan med sportsugemöblerna för att kungen skulle vistas där vid jaktsammankomsterna.