Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026
627
344677

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
Återrop
Budgivning kräver ett särskilt godkännande.
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Eva Seeman
Stockholm
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Axel Einar Hjorth
(Sverige, 1888-1959)

SKÅP, Axel Einar Hjorth, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Furu, syrabetsad och oljad, för hörn, övre del med hyllplan, nederdel med vertikala reliefribbor. Höjd 190 cm, bredd 90 cm, djup 75 cm. Nyckel finns.

Smärre skador och slitage. Dörren har svällt och går inte att stänga. Nyckel finns.

Övrig information

Möbeln är del av ett möblemang i furu beställda till en sportstuga i Östergötland. I beställningen ingick, förutom ett matbord med stolar, modell "Lovö", även en soffa, ett par pallar, gungstol, samt hörnskåp. Möblerna har sedan 1930-40 talet stått i en jaktstuga i Reijmyre. Fastigheten ägdes tidigare av Reijmyre glasbruk, men såldes sedan till en köpman Haglund i Norrköping. Kung Gustav V var vän med brukspatronen och de jagade tillsammans i Reijmyre-skogarna. Köpman Haglund var en välbärgad man och ställde i ordning jaktstugan med sportsugemöblerna för att kungen skulle vistas där vid jaktsammankomsterna.

Formgivare

Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under 1920- och 30-talet. Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Det stora genombrottet kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet, en post som han tillträdde 1927 och innehade fram till 1938. Hjorths första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929, för att därefter medverka vid flertalet större internationella utställningar under det efterföljande decenniet. 1929 bryter Hjorth också ny mark och formger den första serien rustika möbler i syrbetsad furu, de så kallade sportstugemöblerna som fick namn som "Lovö", "Utö" och "Sandhamn" efter öarna i Stockholms skärgård.

Läs mer