628
319063

OKÄND FORMGIVARE, skåp, Reiners Möbler, Mjölby, 1940-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
7 500 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Valnöt, björkrot med flera träslag, dubbla dörrar, med inläggningar av kompassros samt scener symboliserande de fyra världsdelarna, inredning av hyllplan och två lådor, nedtill två underliggande lådor, fasetterade ben. Märkt med krönt R på bakstycket. Höjd 129 cm, längd 110 cm, djup 40 cm. Nyckel finns.

Obetydligt slitage. Nyckel finns.