Stomme av skiktlimmad björk, klädsel av flätade läderband. Etikettmärkt och handsignerad BM 1936- KM 39.
Slitage, en rem med lagning, fläckar, nackkudde saknas.
Modellen formgiven år 1933-34. Efter Bruno Mathssons första separatutställning på Röhsska Konstslöjdmuseet 1936 modifierades "Vilstol nr 1" till "Vilstol nr 36".