635
320646

BRUNO MATHSSON, vilstol, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940-tal.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
437 - 525 EUR
461 - 553 USD
Klubbat pris
3 500 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Böjträ av bok, flätad grönbeige sadelgjord. Etikettmärkt BRUNO MATHSSON, Firma KARL MATHSSON, MADE IN VÄRNAMO, SWEDEN samt BRUNO MATHSSON MÖBLER, egenhändigt otydligt signerad BM 41. Längd ca 95 cm.

Sadelgjorden blekt, smärre skador och slitage, sekundär nackkudde medföljer.