641
341902

AXEL LARSSON, fåtölj, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, 1940-tal, modell 1207.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
1 200 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Ben och karmar av betsad och lackad björk, beige skinnklädsel, lös nackkudde. Höjd 104 cm, djup 69,5 cm.

Slitage, reva i sitsen samt på kudden vid fästen.

Modellen formgiven år 1937.