353453

643. SVEN ENGSTRÖM & GUNNAR MYRSTRAND, fåtölj, "Bågen", Nässjö Stolfabrik, 1950-tal.

Svartlackerad, lösa dynor till sits och rygg, gul originalklädsel. Undertill inpressat märke H.

Smärre slitage.

Följerätt
Nej
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK / 471 - 706 EUR
Klubbat pris
7 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Övrigt

Gunnar Myrstrand, (f. 1925), drev tillsammans med Sven Engström (f. 1922) ett inredningskontor. De ritade möbler för en rad svenska firmor; Nässjö stolfabrik, Gemla, Skaraborgs möbelindustri, m fl. Båda var även lärare i möbelformgivning. De medverkade vid ett flertal utställningar, bl.a. vid Helsingborgsutställningen, H 55, med en rumsinteriör. De samarbetade med Svenska Slöjdföreningen som utställningsarkitekter under 1940-50- talen, bl a genom svenska representationen vid Triennalen i Milano 1954.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto