Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
643
353453

SVEN ENGSTRÖM & GUNNAR MYRSTRAND, fåtölj, "Bågen", Nässjö Stolfabrik, 1950-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
388 - 581 EUR
443 - 665 USD
Klubbat pris
7 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Svartlackerad, lösa dynor till sits och rygg, gul originalklädsel. Undertill inpressat märke H.

Smärre slitage.

Gunnar Myrstrand, (f. 1925), drev tillsammans med Sven Engström (f. 1922) ett inredningskontor. De ritade möbler för en rad svenska firmor; Nässjö stolfabrik, Gemla, Skaraborgs möbelindustri, m fl. Båda var även lärare i möbelformgivning. De medverkade vid ett flertal utställningar, bl.a. vid Helsingborgsutställningen, H 55, med en rumsinteriör. De samarbetade med Svenska Slöjdföreningen som utställningsarkitekter under 1940-50- talen, bl a genom svenska representationen vid Triennalen i Milano 1954.