643
353453
SVEN ENGSTRÖM & GUNNAR MYRSTRAND, fåtölj, "Bågen", Nässjö Stolfabrik, 1950-tal.

Svartlackerad, lösa dynor till sits och rygg, gul originalklädsel. Undertill inpressat märke H.

Smärre slitage.

Utropspris:

4 000 - 6 000 SEK

471 - 706 EUR

Klubbat pris:
7 000 SEK
Övrigt

Gunnar Myrstrand, (f. 1925), drev tillsammans med Sven Engström (f. 1922) ett inredningskontor. De ritade möbler för en rad svenska firmor; Nässjö stolfabrik, Gemla, Skaraborgs möbelindustri, m fl. Båda var även lärare i möbelformgivning. De medverkade vid ett flertal utställningar, bl.a. vid Helsingborgsutställningen, H 55, med en rumsinteriör. De samarbetade med Svenska Slöjdföreningen som utställningsarkitekter under 1940-50- talen, bl a genom svenska representationen vid Triennalen i Milano 1954.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19