643
353453

SVEN ENGSTRÖM & GUNNAR MYRSTRAND, fåtölj, "Bågen", Nässjö Stolfabrik, 1950-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
380 - 569 EUR
434 - 651 USD
Klubbat pris
7 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Svartlackerad, lösa dynor till sits och rygg, gul originalklädsel. Undertill inpressat märke H.

Smärre slitage.

Gunnar Myrstrand, (f. 1925), drev tillsammans med Sven Engström (f. 1922) ett inredningskontor. De ritade möbler för en rad svenska firmor; Nässjö stolfabrik, Gemla, Skaraborgs möbelindustri, m fl. Båda var även lärare i möbelformgivning. De medverkade vid ett flertal utställningar, bl.a. vid Helsingborgsutställningen, H 55, med en rumsinteriör. De samarbetade med Svenska Slöjdföreningen som utställningsarkitekter under 1940-50- talen, bl a genom svenska representationen vid Triennalen i Milano 1954.