673
331752

MATTA. "Ljusa mattan". Rölakan. 407 x 308 cm. Signerad MMF

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1928. Tillverkad före 1942.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre skador. Långsidorna med trampveck, ställvis skadade fransar, några saknas.