Arne Jones E1299
675
340838

MATTA. "Blå heden". Rölakan. 302,5 x 199,5 cm. Signerad och daterad AB MMF 1953.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1931.

Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, några saknas.