678
320666

MATTA. "Rutmattan". Rölakan. 227,5 x 148,5 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1931. Tillverkad efter 1941.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar. Senare fransar.