684
352721

MATTA. "Rosita, blå". Rölakan. 191,5 x 136 cm. Signerad AB MMF V MR

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Vasa i Finland, Marianne Richter). Komponerad 1959.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, några saknas.

På 1970-talet tillverkades några av AB MMF:s mattor i Vasa i Finland.