697
328230

MATTA. "Tigerfällen". Rya. 201 x 122 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1946.

Ställvis något slitage, något smutsig, smärre fläckar. Ställvis skadade fransar.

Jämför Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch sidan 21.

Ett exemplar av Tigerfällen tillverkades till Högsta Domstolens kanslibyggnad i Stockholm.