725
311509

ATELIER BORGILA, skål, Stockholm 1927.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
8 500 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Rund, genombrutet ben med stiliserade blad, rund fot, invändigt antikiserande reliefdekor. Diameter 26,5 cm, höjd 9,5 cm, vikt 855 g.

Slitage, repor.

Proveniens

Undertill samtida gåvorgravyr: Till Disponenten Franz Heiss på 60-årsdagen den 4.2.1927 från vänner inom Svenska Bryggareföreningen.