818
345917

VICKE LINDSTRAND, vas, "Träd i dimma", Kosta 1950-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 430 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Dekor av träd i mörkviolette och grått. Etsad stämpel LINDSTRAND KOSTA, graverat LU 2005. Höjd 35 cm.

Smärre slitage.

H. Ricke & U. Gronert, "Glas in Schweden 1915-60", katalognummer 374, sid 222.

Modellen formgiven år 1950-51.