843
346133

JOSEF HOFFMANN, flakong och fat, delar ur toilettegarnityr, J & L Lobmeyr, Wien 1910-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Hexagonala, delvis matterat klarglas med målad dekor i svart. Flakongens höjd 13,8 cm, fatet 26 x 12,3 cm.

Obetydligt slitage.

Proveniens

Robert Bárány, Nobelpristagare i fysiologi eller medicin år 1914, därefter i arv.

Fler exempel från detta garnityr finns i Lobmeyr Glasmuseum, Wien och Museum für Angewandte Kunst (MAK), Wien.