860
341899

GUNNAR WENNERBERG, servis, 100 delar, "Gunnar", Gustavsberg, jugend, 1905-1909.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
6 500 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Benporslin, AL-modell, vitglaserat med koppartryckt och målad dekor av treklöver i grönt. Stämplad "GUNNAR" Gustafsberg, inpressat AL. Bestående av 27 mattallrikar (diam 25 cm), 19 förrättstallrikar (diam 21,5 cm), 20 assietter (diam 17 cm), 14 mindre assitter (diam 15 cm), 11 djupa tallrikar, (diam 24 cm), 2 saladièrer (längd 24 cm), 3 st ovala skålar (längd 20-28 cm), 3 serveringsfat (längd 30-44 cm) samt terrin med lock och fat (längd 28 cm).

Enstaka sprickor och krackelyrer. (100)

Servisen "Gunnar" i produktion 1905-1930. Efter 1909 tillverkades endast W-modellen, ej denna AL-modell.