Fajans, målad dekor av jägare med älgar samt isklättrare. Signerade GUSTAVSBERG ankare KÅGE STIG L. 13 H respektive 14 H i brunt och stämplat HANDDREJAD GUSTAVSBERG KÅGE. Fatets diameter 25,5 cm, skålens höjd 9,6 cm.
Krackelyr, några brustna glasyrbubblor. (2)
Inköpt på Gustavsbergs museum på 1980-talet.