947A
355347
JOSEF LORENZL, bordslampa, "Gefangener Vogel", Goldscheider, Wien ca 1925, modell 5530.

Flintgods, tre dansande figurer, handmålade. Signerad HAND DECORATED Goldscheider Wien MADE IN AUSTRIA, NF1 FN1, inpressat 5530 102 6. Höjd 90 cm inkl bemålad originalskärm av siden.

Stången med krackelyr och små glasyrnagg.

Utropspris:

40 000 - 45 000 SEK

4 706 - 5 294 EUR

Klubbat pris:
105 000 SEK

Robert E Dechant, Filipp Goldscheider, "Goldscheider, Firmengeschichte und Werekverziechnis", Arnoldsche 2007, modellen avbildad sid 92.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19