973
353971

PABLO PICASSO, fat,"Visage", Madoura, Vallauris, Frankrike 1960.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 500 - 6 750 EUR
4 740 - 7 120 USD
Klubbat pris
110 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Fajans, dekor i relief av ansikte i blått, gult och svart. Stämplad MADOURA PLEIN FEU EMPREINTE ORGINALE DE PICASSO 10.6.60 3/100. Diameter 42,5 cm.

Kantslitage.

A. Ramié, nr 448, sid 235.

Modellen formgiven år 1960 och utförd i 100 exemplar.