Höstens Moderna 569

51 föremål
648. VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 143,5 x 135,5 cm. Signerad EvT19KSAL09.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
650. VÄVNAD. "Medaljongerna". Rölakan. 59 x 88,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
651. Vävnad "Täppan", gobelängteknik signerad AB MMF 50 x 70 cm.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
655. DRAPERI. "Rågen". Inplock på linnebotten. 288 x 184 cm. Signerat MMF.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
656. DRAPERI. "Kärvar". Gobelängvariant. 242,5 x 185 cm. Signerat AB MMF BN.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
657. MATTA. "Spättan blå". Gobelängteknik. 213 x 140 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
659. MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 214 x 137 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
664. MATTA. Flossa. 835 x 473,5 cm. Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
665. MATTA. Flossa. 543,5 x 334 cm. Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
666. MATTA. "Ängarna". Flossa. 304,5 x 214 cm. Märta Måås-Fjetterström.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
667. MATTA. "Lunden". Flossa. 308 x 216 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
668. MATTA. "Örtagården". Flossa. 329,5 x 226,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
155 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
670. MATTA. "Bankrabatten grön". Flossa. 301 x 207 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
671. MATTA. "Vit botten". Rölakan. 333 x 252 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
672. MATTA. "Ljusa mattan". Rölakan. 411,5 x 313 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
673. MATTA. "Ljusa mattan". Rölakan. 407 x 308 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
674. MATTA. "Röd grön äng". Rölakan. 357 x 251 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
676. MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 259 x 204,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
677. MATTA. "Blå heden". Rölakan. 337 x 180,5 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
678. MATTA. "Rutmattan". Rölakan. 227,5 x 148,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
679. MATTA. "Porslinsmattan". Rölakan. 275 x 205,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
680. MATTA. "Röda Esset". Rölakan. 264 x 187,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
682. MATTA. "Salerno grå" ("Kristianstad"). Rölakan. 262 x 194 cm.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
683. MATTA. "Blomstermatta". Rölakan. 314 x 200,5 cm. Sverige omkring 1940.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
684. MATTA. "Rosita, blå". Rölakan. 191,5 x 136 cm. Signerad AB MMF V MR.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
685. MATTA. "Kärrmark". Rölakan. 260,5 x 248 cm. Signerad J.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
687. MATTA. "Hallandsåsen". Rölakan. 245 x 189,5 cm. Signerad JJ.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
689. MATTA. Rölakan. 331,5 x 262,5 cm. Signerad B. Sverige omkring 1960.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
690. MATTA. "Fasad orange". Rölakan. 253 x 175,5 cm. Signerad AB MMF MR.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
691. MATTA. "Fasad, grön II". Rölakan. 255,5 x 177 cm. Signerad AB MMF MR.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
692. MATTA. Rölakan. 203 x 136,5 cm. Signerad AMB. Sverige omkring 1960.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
693. MATTA. Rölakan. 244 x 173,5 cm. Signerad AGS (Anna Greta Sjöqvist).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
695. MATTA. Rölakan. 295,5 x 200,5 cm. Signerad MRR.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
696. MATTA. Rölakan. 231,5 x 165,5 cm. Sverige 1960-70-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
697. MATTA. "Tigerfällen". Rya. 201 x 122 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
698. MATTA. "Marina, gul". Rya. 293 x 197 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK