101
342510

Christer Strömholm

(Sverige, 1918-2002)
Christer Strömholm, "Hotel Central, Paris 1951".

"Hotel Central, Paris 1951"

Signerad CHR Strömholm samt med fingeravtryck och daterad 1979 a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 29 x 22 cm.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

1 890 - 2 360 EUR

1 940 - 2 420 USD

Klubbat pris:
36 000 SEK
Proveniens

Galleri Camera Obscura, Stockholm.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "396 Fotografiska förälskelser", 2001.

Anders Jonason & Christer Strömholm,"Konsten att vara där", 1991, avbildad helsida sid 94.
Joakim Strömholm & Patric Leo (m.fl),"Post Scriptum Christer Strömholm", 2012, avbildad helsida sid 41.
Joakim & Jacob Strömholm, "Christer Strömholm 1918-2002, On verra bien", 2002, avbildad helsida sid 33.

Formgivare

Christer Strömholm var en svensk fotograf och bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade bland annat för Isaac Grünewald och Otte Sköld. Strömholm har även målat romantiska landskap, teater och cirkusmotiv men är främst känd som fotograf och kom i slutet av 1940-talet, via grafiken, in på fotografi. Hans repertoar består främst i intima svartvita porträttserier, ibland kallade gatufotografier, med surrealistiska undertoner. Hans serie porträtt av transvestiter från sin vistelse i Paris på 1950-talet är bland de mest välkända. Strömholm gav kurser i fotografi på Kursverksamheten i Stockholm som senare blev Fotoskolan och hans arbeten har påverkat en mängd svenska fotografer därefter.