Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
130
342399

Tore Johnson

(Sverige, 1928-1980)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Tore Johnson
(Sverige, 1928-1980)

Utan titel, 1950-tal

Bär informationen "Kopierad 1982 av Hans Hammarskiöld" a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 37 x 27 cm. Bladstorlek 39 x 29,5 cm.

Proveniens

Galleri Camera Obscura, Stockholm.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "396 Fotografiska förälskelser", 2001.

Ivar Lo-Johansson, "Okänt Paris", 1954, avbildad helsida sid 37.

Formgivare

Svensk fotograf, född i Frankrike, och son till författaren Eyvind Johnson. Karriären tog sin början som assistent vid den legendariske KW Gullers sida, men genombrottet som fotograf kom i och med utställningen "Unga Fotografer" 1949. Efter detta följde en tid i Paris där hans karaktäristiska stil och bildspråk formades. Bilderna av storstadens människor och miljöer är både poetiska och verkliga. Tore Johnson arbetade både med reportage till tidningar samt med andra typer av beställningsarbeten. Han var också en av dem vilka låg bakom bildandet av bildbyrån Tiofoto 1958.