162
346352

Helena Blomqvist

(Sverige, Född 1975)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris

Helena Blomqvist
(Sverige, Född 1975)

"Secret Agents", 2000

Signerad Helena Blomqvist och numrerad 1/5 på etikett a tergo. Kopierad 2000. Lith print, bildyta 46 x 36,5 cm.

Proveniens

Angelika Knäpper Gallery, Stockholm

Angelika Knäpper Gallery, "Helena Blomqvist", 2012, avbildad helsida sid 35.

"First women on the moon" från 1999 - 2002, är Blomqvists första bildsvit. De iscensatta fotografierna återger kvinnor i klassiskt ”manliga” situationer, gestaltade som bland annat påvar, jägare, sjömän och soldater. Verken skapades som en reaktion mot den explicita frånvaron av kvinnor i bildhistorien.

Ur sviten "First Woman on The Moon" 1999-2002.

 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

29. Rolex, Datejust, "Blue Diamond Vignette Dial", ca 2002.
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
Fair warning
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
Aktuellt bud:
75 000 SEK