168
355447

Petra Lindholm

(Finland, Född 1973)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Petra Lindholm
(Finland, Född 1973)

"Idag stiger solen fem prick", 2002

Signerad Petra Lindholm och numrerad 5/5 och daterad 2002 a tergo. C-Print 30 x 36,5 cm.

Proveniens

Galleri Magnus Karlsson, Stockholm.

Galleri Magnus Karlsson, Stockholm, "Idag stiger solen fem prick", 2002.

Petra Lindholm är född i Finland men är nu bosatt i Stockholm. Hon gick på Kungliga Konsthögskolan 1996-2001 och fick 2006 andra pris i Carnegie Art Award. Hon arbetar i stor utsträckning med videokonst och fotografier i samma serie ingick i utställningen "Idag stiger solen fem prick" på Galleri Magnus Karlsson 2002. Där visades en tio minuter lång video som utspelar sig i en tom lägenhet. Bilderna var stillastående och växlade sakta. Rummet förändras av ljuset och staden utanför lever sitt eget liv. Konstnärinnan komponerade även ljudet till utställningen där en sång och varierande ljud kom och gick alltefter bildernas skiftande. Fotografier med samma titel ingick i utställningen.