171
355987

Anders Petersen

(Sverige, Född 1944)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 440 - 5 320 EUR
4 680 - 5 610 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Anders Petersen
(Sverige, Född 1944)

"Ruth", 1967-1970

Märkt "Saftra Reportage Fotografi, Copyright Anders Petersen" a tergo. Vintage. Silvergelatinfotografi, bladstorlek 18,5 x 26,5 cm.

Proveniens

Half Moon Gallery, London.

Galleri Karlsson, Stockholm, "Ett kvarter från Reeperbahn", 1970.

Anders Petersen, ”Café Lehmitz”, 2004, avbildad helsida bild 46.

Ur sviten "Café Lehmitz" 1967-1970.

Fotografiet har besiktigats av Petersen 2012 som intygar att det är vintage.