186
350712

David LaChapelle

(USA, Född 1963)

"Negative Currency: Five Dollar Bill Used As Negative", New York 1990-2008

Signerad David LaChapelle på etikett a tergo. Chromogenic Print, bildstorlek ca 75 x 176 cm. Upplaga 4/5. Ur sviten "Negative Currency Project: US Dollar" 1990-2008.

Utropspris:

300 000 - 350 000 SEK

34 965 - 40 793 EUR

Klubbat pris:
310 000 SEK
Tilläggslista

Signerad David LaChapelle på etikett a tergo.
Omfattas inte av följerätt (d)

Proveniens

Fred Torres Collaborations, New York.

Som titeln indikerar är bildsviten ”Negative Currency” resultatet av LaChapelles experimenterande med internationella sedlar som negativ. I reviserade färger visas sedlarnas båda sidor, en negativ och en positiv, i det slutliga fotografiet. Medan LaChapelles mentor Andy Warhols prototypiska verk ”Dollar Bill” från 1962 undersöker den konceptuella distinktionen mellan konst och kommers, visar LaChapelles ”Negative Currency” på de dubbla effekter som pengar har på vårt samhälle, både positiva och negativa. Enkelheten i realiseringen av idén, resulterar i ett kristall klart koncept.

Fotografiets samtidiga representation av sedelns båda sidor, påminner om den bild som uppstår när handlare granskar sedlar mot ljuset, för att intyga dess äkthet. Genom att söka efter vattenstämplar och liknande detaljer. Denna visuella referens blir till en reflektion över kommersialiseringen av konsten. I likhet med Warhols verk ges denna subtila kritik med en injektion ironi då LaChapelle själv är högst företagsam på den kritiserade marknaden.

Motivet visas i utställningen "Burning Beauty - David LaChapelle" på Fotografiska, Stockholm 2012-2013.