190
345700

Sirous Namazi

(Sverige, Född 1970)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Sirous Namazi
(Sverige, Född 1970)

"Flasher", 1997

Signerad Sirous Namazi på etikett a tergo. Upplaga 7/10. C-Print laminerat på aluminium 70 x 100 cm. Upplaga 10 + 2 AP.

Proveniens

Galleri Magnus Åklundh, Malmö.

Under den 52 Venedigbiennalen "Welfare - Fare Well" 2007 representerade Sirous Namazi Sverige tillsammans med Jakob Dahlgren i den Nordiska Paviljongen. Vidare har Namazis konstnärskap belönats med Carnegie Art Award 2006 och hans verk återfinns i ett större antal publika samlingar. I urval: Moderna Museet, Stockholm, Kiasma Museum, Helsingfors, Bonniers samling, Stockholm, Fondation National d’art Contemporain, Frankrike och Jarla Partilager, Berlin.