197
358446

Carl Johan De Geer

(Sverige, Född 1938)

"Masker", 1966

Signerad Carl Johan De Geer och numrerad 1/2 och daterad 1966-2010 a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 59 x 39 cm.

Utropspris:

15 000 - 18 000 SEK

1 410 - 1 690 EUR

1 350 - 1 620 USD

Klubbat pris:
10 000 SEK

Galleri Bolin, Östersund, ”Någonting har hänt”, 2010.

Formgivare

Carl Johan De Geer, svensk målare, formgivare, fotograf och författare. Utbildad 1959-62 på Konstfack. Han är en av de främsta representanterna för 60-talets gränsöverskridande konstnärer. Med tidningen ”Puss” som plattform drev han och andra med samhället och dess företrädare i en förargelseväckande satirisk stil. I sina utställningar, som ofta är hela scenografier arbetar han med alla konstformer, han har formgivit textila mönster, gjort målningar med kitsch och minnesbilder, filmer samt skrivit romaner i ett gränsland mellan modernism och pop-kultur.